SZKOLENIA
WARSZTATY DLA DZIENNIKARZY 2016 - II edycja
Osoby uzależnione od hazardu, Internetu i gier online oraz eksperci spotkali się z dziennikarzami aby pomóc im zrozumieć, czym są siecioholizm, pracoholizm i patologiczny hazard. W październiku i listopadzie odbyły się warsztaty poświęcone uzależnieniom behawioralnym.
- Pierwsza edycja warsztatów odbyła się wiosną 2016 roku i zakończyła się sukcesem. Chętnych było więcej niż miejsc, a zaangażowanie dziennikarzy w ten projekt było większe niż się spodziewaliśmy – mówi Maja Ruszpel z Fundacji Inspiratornia. – Realizowaliśmy trzy różnorodne tematycznie warsztaty, po 2 dni każdy. Tymczasem, niektórzy z dziennikarzy chcieli brać udział… we wszystkich! Dlatego - ponownie dzięki dofinansowaniu projektu ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, realizujemy drugą edycję warsztatów.
W II edycji, podobnie jak poprzednio, warsztaty poświęcone były siecioholizmowi, pracoholizmowi i uzależnieniu od hazardu. Podczas każdego z nich odbyła się analiza tekstów i materiałów audiowizualnych, które powstały w ostatnich latach i są dostępne w mediach. Kolejnym elementem zajęć były spotkania z osobami uzależnionymi, które przybliżyły problem opowiadając o własnych doświadczeniach oraz praca warsztatowa, podczas której, uczestnicy przygotowywali pełne konspekty swoich materiałów dziennikarskich i omawiali je z prowadzącymi.
- Poprzednie warsztaty stały się inspiracją do podejmowania tematu uzależnień od czynności. Po ich zakończeniu uczestnicy dzielili się swoimi wrażeniami w mediach podczas udzielanych wywiadów oraz we własnych materiałach, a także pisząc do nas: "Nie sądziłem, że tak dużo można wypracować w 2 dni.”, „Widzę w tych zagadnieniach naprawdę ogromny potencjał na tematy artykułów.”, „Czuję się zainspirowana do napisania reportażu; zaczynam krystalizować pomysł.” To tylko kilka z opinii, jakie otrzymała Fundacja. – dodaje Maja Ruszpel.
II edycję warsztatów ponownie poprowadzili pracownicy Fundacji Inspiratornia, a także reporterka Katarzyna Surmiak-Domańska oraz pisarz i dziennikarz Remigiusz Grzela – oboje specjalizujący się w pogłębionych i wnikliwych portretach psychologicznych opisywanych bohaterów.
WARSZTATY DLA DZIENNIKARZY 2016


Projekt współfinansowany ze środków
Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych
będących w dyspozycji Ministra Zdrowia.
Siecioholizm, pracoholizm czy zakupoholizm określane są przez ekspertów epidemią XXI wieku. Jednak, jak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS, zdecydowana większość Polaków nie uznaje istnienia tych uzależnień. Osoby na nie cierpiące darzone są niechęcią i postrzegane jako „same sobie winne”.
Fundacja Inspiratornia, chcąc przeciwdziałać krzywdzącym stereotypom, zrealizowała warsztaty dla dziennikarzy zainteresowanych tematem współczesnych uzależnień.
Dziennikarze mogli wziąć udział w trzech dwudniowych warsztatach poświęconych siecioholizmowi, patologicznemu hazardowi i pracoholizmowi.
– Uzależnienia behawioralne to zjawisko, które pojawiło się wraz ze zmianami społecznymi i technologicznymi ostatnich kilkudziesięciu lat – mówi Maja Ruszpel z Fundacji Inspiratornia. – Wzrastające tempo życia, stres i konsumpcjonizm są bowiem czynnikami, które sprzyjają ich występowaniu.
W latach 2012 i 2015 Fundacja CBOS opublikowała badania poświęcone oszacowaniu rozpowszechnienia tych uzależnień w Polsce, udowadniające istnienie problemu. Coraz częściej zaczęły też powstawać grupy samopomocowe skupiające siecioholików, hazardzistów oraz pracoholików, a terapeuci zaczęli się szkolić, by nieść im pomoc.
– Z roku na rok, dzięki wiedzy, jaką zdobywamy, rosną szanse zahamowania tej epidemii. Jest tylko jeden problem – dodaje Ruszpel. – Powszechności występowania tych uzależnień i wiedzy ekspertów, towarzyszy… bardzo niska świadomość społeczna. Uzależnienia behawioralne traktowane są jako przejaw słabości charakteru, złej woli, fanaberia.
Przykładowo: w opinii Polaków (badania CBOS 2012) uzależniony od hazardu to ten, który „szuka łatwych pieniędzy”, zakupoholiczka to osoba „próżna”, a pracoholik to „karierowicz”. Badani stwierdzali też, że hazard jest mniej szkodliwy niż nikotynizm, a siecioholizm to niegroźne przyzwyczajenie. Zdaniem ankietowanych leczenie większości tego rodzaju uzależnień nie powinien finansować NFZ.
– Chcemy pokazać społeczeństwu, jak złożonym problemem są uzależnienia behawioralne; przedstawiając historie osób uzależnionych, chcemy dowieść, jak bardzo aktualny i poruszający jest to temat. – mówi Ruszpel.
Warsztaty poprowadzili pracownicy Fundacji Inspiratornia, a także reporterka Katarzyna Surmiak-Domańska oraz pisarz i dziennikarz Remigiusz Grzela – oboje specjalizujący się w pogłębionych i wnikliwych portretach psychologicznych opisywanych bohaterów.

Informacje o warsztatach
Patronat medialny nad warsztatami
ma magazyn Press


Projekt współfinansowany ze środków
Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych
będących w dyspozycji Ministra Zdrowia.
II edycja szkoleń dla osób pracujących z zadłużonymi i dla dłużników
Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim
w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Jak żyć z długiem i radzić sobie ze związanym z tym stresem? Jak racjonalnie spłacać dług, będąc niewypłacalnym? Na te i inne pytania, po raz pierwszy wspólnie będą starali się odpowiedzieć dłużnicy i windykatorzy!
Już w lutym pierwsze w Warszawie szkolenie poświęcone problematyce zadłużenia, na którym wspólnie pracować i uczyć się będą zarówno dłużnicy jak i windykatorzy czy komornicy z województwa mazowieckiego. Szkolenie jest bezpłatne.
Szkolenie odbędzie się w dniach 15-18 luty w Warszawie:
I grupa 15-16 lutego
II grupa 17-18 lutego
Czy możliwym jest zbudowanie porozumienia pomiędzy dłużnikiem a komornikiem?
My wierzymy, że tak. Dlatego podczas szkolenia będziemy starali się widzieć racje obu stron i rozumiejąc je właściwie szukać tego, co wspólne i co pozwala znajdować konstruktywne i satysfakcjonujące rozwiązania dla obu stron. Dlatego w każdym ze szkoleń wezmą udział zarówno osoby zadłużone jak i osoby związane z dłużnikami zawodowo – komornicy, windykatorzy, pracownicy pomocy społecznej.
Szkolenie będzie miało charakter warsztatowy, złożony z następujących elementów:
-
praca indywidualna
-
praca w grupach
-
dyskusje, wspólne rozwiązywanie problemów, dzielenie się doświadczeniem
-
trening praktycznych umiejętności, np. ćwiczenia w parach~70% czasu warsztatów.
Co dadzą szkolenia?
Dłużnikom pomogą przede wszystkim zdobyć:
-
Wiedzę z zakresu psychologii – zrozumieć, na czym polega psychologiczna sytuacja zadłużenia, oraz jak radzić sobie ze stresem zadłużenia
-
Narzędzia do realizacji indywidualnego planu wyjścia z zadłużenia
-
Praktyczne umiejętności z zakresu ekonomii – w tym jak racjonalnie zarządzać własnymi finansami oraz budżetem domowym i spłatą zadłużenia
Pracownikom OPS, windykatorom i komornikom zaś pomogą:
-
Zwiększyć i usystematyzować wiedzę w zakresie tematów kluczowych dla efektywnego wspomagania dłużników (w szczególności problematyki psychologii zadłużenia, elementów zarządzania finansami, prawa)
-
Zwiększyć praktyczne umiejętności pracy z niewypłacalnymi dłużnikami - zwłaszcza w zakresie wczesnego rozpoznawania problemu i motywowania dłużników do podejmowania działań
-
Zmienić przekonania uczestników szkoleń na temat możliwości wspomagania dłużników: ze stereotypowych i szkodliwych, na pragmatyczne, racjonalne i konstruktywne w pomaganiu w wychodzenia z zadłużenia
Szkolenie realizowane jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Program Wsparcia Zadłużonych.
Projekt wspierają również Pracownia Duży Pokój i CoLegal.
W ramach projektu realizujemy również porady prawne. Dłużnicy mają okazję omówić swoje sprawy podczas indywidualnych spotkań z prawniczką dr Katarzyną Julią Furman.
Program szkolenia
SZKOLENIE DLA PRACOWNIKÓW OPS, KOMORNIKÓW, KURATORÓW I WINDYKATORÓW
Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim
w ramach programu edukacji ekonomicznej.

W styczniu Fundacja Inspiratornia we współpracy ze Stowarzyszeniem Program Wsparcia Zadłużonych zrealizowała w Warszawie cykl szkoleń adresowanych do pracowników pomocy społecznej, służb komorniczych, windykatorów,etc. Cel tych szkoleń to podwyższenie kompetencji pomocnych w zrozumieniu problemowych zachowań zadłużonych klientów. Szkolenie kładło nacisk na rozwijanie umiejętności praktycznych - uczy jak motywować dłużnika do poszukiwania konstruktywnych strategii radzenia sobie z zadłużeniem. Jednocześnie, dzięki spotkaniu osób z różnych grup zawodowych, które mają kontakt z dłużnikami, możliwe było zbudowanie płaszczyzny wymiany doświadczeń pomiędzy tymi osobami i poszukiwanie wspólnych rozwiązań.
Szkolenia prowadził Roman Pomianowski, psycholog, pedagog i twórca Programu Wsparcia Zadłużonych.
Idea poszukiwania formuły pomocy osobom zadłużonym, które utraciły kontrolę nad swoimi finansami zrodziła się w końcu 2010 roku. Impulsem był 14 raport BIG Infomonitor, z listopada 2010 roku, z którego wynikało, że problem zadłużenia /rejestrowanego/ dotyczy 1,98 mln Polaków, zalegających wierzycielom na kwotę 25,06 mld zł. Aktualnie, w październiku 2014, to już ponad 2 300 000 osób w rejestrze dłużników, zadłużonych na kwotę 43 miliardów złotych. Osoby zadłużone pojawiają się w gabinetach psychologicznych oraz środowiskach samopomocowych. – mówi Roman Pomianowski.
Skala oraz dynamika problemu zadłużenia osobistego Polaków nakazuje traktować go w kategoriach poważnego zagrożenia ładu społecznego oraz bezpieczeństwa systemu bankowego.
Warto podkreślić, że osoby zadłużone podlegają bezpośrednio zagrożeniu różnego typu formami wykluczenia społecznego (bezrobociem, pracą w szarej strefie, uzależnieniami, depresją, biernością i bezradnością, itd.). Stąd pomoc ze strony organizacji pozarządowych oraz instytucji, które mają bezpośredni kontakt z dłużnikami jest konieczna – podkreśla Maja Ruszpel z Fundacji Inspiratornia.
Z danych BIG InfoMonitor wynika, że jeden z najwyższych poziomów zadłużenia niezmiennie odnotowuje się w województwie mazowieckim. Jego mieszkańcy nie spłacają w terminie zobowiązań na łączną kwotę ponad 6 277 834 713. Także wśród wszystkich dłużników w Polsce na pierwszym miejscu znajduje się osoba pochodząca z województwa mazowieckiego, której łączna suma zaległego zadłużenia wynosi ponad 111 milionów złotych i w ciągu ostatnich trzech miesięcy wzrosła o blisko 1,179 miliona złotych, czyli o około 1,7 proc.
Szkolenie było pierwszą częścią wdrażania na Mazowszu doświadczeń zgromadzonych przez Stowarzyszenie Program Wsparcia Zadłużonych cyklu działań adresowanych zarówno do osób zajmujących się pomaganiem osobom zadłużonym zawodowo, jak i bezpośrednio samym dłużnikom. Szkolenia zakończyły się 24 stycznia 2015.
STOWARZYSZENIE PROGRAM WSPARCIA ZADŁUŻONYCH - PARTNER.
Działania w obszarze wsparcia osób zadłużonych rozpoczęły się w kwietniu 2011 roku w Stowarzyszeniu Dom Trzeźwości w Poznaniu. W trakcie pracy w ramach poszczególnych grup wsparcia wypracowano program indywidualnego doradztwa psychologicznego i prawno-finansowego. Powstała również grupa samopomocowa Dłużników Anonimowych – tak w Poznaniu jak w Warszawie.
Zgromadzone doświadczenia w realizacji zajęć z osobami zadłużonymi i ich bliskimi, szkolenia dla osób pracującymi z dłużnikami i skrystalizowanie się zespołu osób pracujących w tych projektach stworzyło możliwości wyodrębnienia tej działalności i usamodzielnienia się zespołu poprzez powołanie w dniu 3.04.2013 roku niezależnego Stowarzyszenia Program Wsparcia Zadłużonych.
Założenia projektu szkoleń osób zawodowo obsługujących dłużników wypracowano w trakcie cyklu szkoleń realizowanych przez autora projektu szkoleń, Romana Pomianowskiego.
Problematyka pracy z osobami zadłużonymi jest także przedmiotem badań podejmowanych przez Romana Pomianowskiego we współpracy z Międzyśrodowiskową Grupą Badawczą „Margines Społeczny Poznania” przy WSNHiD w Poznaniu oraz WSB w Poznaniu.
Niniejszy projekt korzysta z doświadczeń Projektu „Kompleksowy Program Wsparcia osób zadłużonych w wychodzeniu z niewypłacalności” zrealizowanego w latach 2011 - 2014 przy dofinansowaniu NBP, podsumowanego na wspólnej konferencji SPWZ i NBP O/w Poznaniu.
Program i informacje o prowadzących szkolenie
Raport ewaluacyjny
SZKOLENIE DLA NAUCZYCIELI
I PEDAGOGÓW

W dniach 19 i 20 maja Fundacja Inspiratornia przeprowadziła w Gorlicach szkolenia dotyczące uzależnień od substancji psychoaktywnych. Program był skierowany do pedagogów oraz nauczycieli i obejmował m.in. takie zagadnienia jak: prawo narkotykowe, narkotyki na świecie, legalne i nielegalne substancje psychoaktywne, programy terapeutyczne czy procedury policyjne wobec nastolatków posiadających narkotyki.
Szkolenia prowadzone były przez prezeskę fundacji Maję Ruszpel, wiceprezeskę fundacji Dominikę Krzywotulską-Grydlik oraz asp. Grzegorza Szczepanka, rzecznika prasowego Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach.
Wśród materiałów szkoleniowych, które zostały przekazane uczestnikom znalazły się trójwymiarowe ulotki zaprojektowane specjalnie na tę okazję. (Projekt należy oglądać przez okulary anaglifowe.)
Szkolenia odbyły się dzięki środkom Urzędu Miasta Gorlice.