top of page

PROWADZĄCY SZKOLENIA

Surmiak
Katarzyna
Surmiak-Domańska

Reporterka związana od lat z „Gazetą Wyborczej", tutorka w Polskiej Szkole Reportażu przy Instytucie Reportażu, absolwentka filologii romańskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1993-1994r. prowadziła audycje o muzyce poważnej w warszawskim Radiu Mozart. Publikuje głównie reportaże i wywiady o tematyce społeczno-obyczajowej. Opisywała losy ludzi samotnych przeżywających ciężkie dramaty osobiste i trudne relacje rodzinne, często odrzuconych przez społeczeństwo.

Autorka książek non-fiction: Beznadziejna ucieczka przed Basią – reportaże seksualne (2007r.), Żyletka (2011), Mokradełko (książka znalazła się w finale nagrody literackiej NIKE 2013) oraz Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość (nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2015 za Reportaż Literacki).

Obecnie pracuje nad biografią Krzysztofa Kieślowskiego.

Grzela
Remigiusz Grzela

Dziennikarz, dramaturg, wykładowca. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Specjalizuje się głównie w wywiadzie. Autor zbiorów wywiadów „Rozum spokorniał”, „Hotel Europa”, „Wolne”, „Obecność”, wywiadów-rzek z Barbarą Krafftówną („Krafftówna w krainie czarów”), Marianem Kociniakiem („Spełniony”), prof. Joanną Penson („Było, więc minęło”), książek reporterskich „Bagaże Franza K. czyli podróż, której nigdy nie było”, „Wybór Ireny”, a także powieści „Bądź moim Bogiem” i „Złodzieje koni”. Jego wywiady i książki były nominowane m.in. do nagród Grand Press, im. Barbary N. Łopieńskiej, Newsweeka im. Teresy Torańskiej. Związany z „Gazetą Wyborczą” i „Zwierciadłem”. Współautor trzyodcinkowego dokumentu TVN „Polska Pawła Jasienicy”. Zajmował się sprawami społecznymi pracując m.in. w Ośrodku Readaptacyjnym Ministerstwa Zdrowia w Piastowe, Krajowym Centrum ds. AIDS, realizując kampanie profilaktyczne. Aktualnie pracuje nad książką „Podwójne życie reporterki. Oriana Fallaci - Teresa Torańska”.

Kotwica 1
Maja Ruszpel
 

Konsultantka ds. media i public relations oraz kampanii społecznych. Jako media officer pracowała dla Global Drug Policy program Open Society Foundations,  Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz polskich agencji public relations. W pełni odpowiadała za działania promocyjne w Polsce dla Światowej Komisji ds. Polityki Narkotykowej (współpraca z Biurem Prezydenta Polski A. Kwaśniewskiego). Ma 15 letnie doświadczenie w prowadzeniu kampanii informacyjnych i społecznych.

Dziennikarka. Publikowała w licznych polskich mediach: "Dzienniku Gazecie Prawnej", "Zwierciadle", współpracowała z Radiem TOKFM; współpracując z tygodnikiem Przekrój oraz portalem www.ngo.pl poświęconym polskiemu społeczeństwu obywatelskiemu i działaniom organizacji pozarządowych, zajmowała się wielokrotnie tematyką społeczną i edukacją. Członek Założyciel Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej.

Założyła oraz prowadzi Fundację Inspiratornia, która realizuje szereg kampanii społecznych poświęconych współczesnym uzależnieniom, jak siecioholizm czy seksoholizm, a także poświęconych uzależnieniom chemicznym czyli uzależnieniu od narkotyków i alkoholu. Szczególną uwagę poświęca problematyce osób wykluczonych - zakażonych HIV, hazardzistów, dłużników, alkoholików, narkomanów etc.

Wśród narzędzi używanych w kampaniach znajdują się cykle edukacyjnych audycji radiowych, konkursy dla dziennikarzy, graffiti w przestrzeni miejskiej, społeczne kampanie ambientowe oraz kampanii używające metod marketingu partyzanckiego.

Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Akademii im. Koźmińskiego na Wydziale Społecznej Odpowiedzialności Biznesu.

Dominika Krzywotulska-Grydlik

W latach 2005-2007 pracowała w dziale PR Centrum Sztuki Studio w Warszawie. Jako dziennikarka i recenzentka pisała m.in. dla miesięcznika "Foyer" i "Sceny". W latach 2007-2016 pracowała w dziale Strategii i Nowych Technologii jednej z większych polskich agencji pijarowych. Do jej zadań należał m.in. monitoring i dobór mediów zgodnych ze strategią klienta, przygotowywanie informacji prasowych czy tekstów do mediów branżowych, organizowanie konferencji prasowych oraz przygotowywanie prezentacji dla dziennikarzy i inwestorów. Współpracowała również z Fundacją Panoptykon działającej na rzecz wolności i ochrony praw człowieka w społeczeństwie nadzorowanym, uczącą m.in. jak zabezpieczyć swoje dane, komputer, portfel czy telefon przed wykorzystaniem; walczącą o to, by prawo chroniło wolności i prywatności każdego.

W Inspiratorni zajmuje się koordynacją i administracją projektów. Bierze udział w działaniach streetworkerskich i prowadzi szkolenia.

 

BLK
dr Bernadeta
Lelonek-Kuleta

Adiunkt w Katedrze Zdrowia Publicznego KUL. Od 2005 roku specjalizuje się w zakresie patologicznego hazardu, zdobywając m.in. doświadczenia w ośrodkach leczenia uzależnień we Francji (szkolenie i staże w Paryżu i Marsylii). Popularyzuje metody terapii poznawczo-behawioralnej patologicznego grania, których uczyła się m.in. u profesora Roberta Ladouceura z Kanady. Pracuje w przychodni leczenia uzależnień pomagając patologicznym graczom i im bliskim.
W 2010 roku została nagrodzona za rozprawę doktorską pt. Psychospołeczne korelaty uzależnienia od gier hazardowych, która została uznana za najlepszą pracę naukową z obszaru nauk humanistycznych i społecznych w ramach programu „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.
Prowadziła ogólnopolskie badanie mające na celu zdiagnozowanie zasobów instytucjonalnych i osobowych z zakresu profilaktyki i udzielania pomocy w uzależnieniach behawioralnych, w tym hazardzie problemowym/patologicznym (2011r.). Była również kierownikiem badań Uwarunkowania zdrowienia rodziny, w której występuje problem patologicznego hazardu. Analiza dostępnych w Polsce form pomocy specjalistycznej i nieformalnej oraz współwykonawcą badania realizowanego ze Stowarzyszeniem Natanaleum -  Opracowanie baterii metod służących do oceny ryzyka zaburzeń związanych z hazardem (2012-2014). Jest autorką wielu artykułów naukowych i współautorką monografii Hazard (2005).
Aktualnie kieruje dwoma projektami badawczymi współfinansowanymi ze środków Ministra Zdrowia, dotyczącymi problemów hazardowych wśród seniorów oraz wśród osób osadzonych.

Thomas
Thomas Nilsson

Certyfikowany psycholog, terapeuta z 25 letnim doświadczeniem w obszarze uzależnień od hazardu i ponad 30-letnim doświadczeniem w temacie uzależnień chemicznych. Założyciel i prezes Sustainable Interaction - firmy specjalizującej się
w problematyce hazardowej (uzależnienia oraz kwestie CSR), która przeszkoliła szereg firm hazardowych w ponad 10 krajach oraz tysiące lekarzy, terapeutów zajmujących się leczeniem uzależnienia od hazardu, m.in. w: Danii,  Islandii, Kanadzie, Norwegii, Finlandii, Szwecji. Firma ta opracowała wiele rozwiązań, które mają pomagać nałogowym hazardzistom np. GamTest, Playscan oraz program samopomocy online; szkoli również firmy branży hazardowej w temacie odpowiedzialnej gry. SI za stworzenie programu edukacyjnego dla pracowników kasyn, otrzymała nagrodę od World Lottery Association.
Thomas Nilsson był inicjatorem szwedzkiej infolinii dla nałogowych hazardzistów. Przez 11 lat prowadził działania w imieniu Szwedzkiego Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Rozwijał i budował program CSR dla Atlantic Lottery w Kanadzie.  
Thomas Nilsson jest członkiem rady Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Hazardem EASG. Pracuje również jako ekspert Europejskiej Loterii, od momentu kiedy ustalano w niej standardy odpowiedzialnej gry.

 

bottom of page